前田司郎さんの『生きてるものはいないのか』(白水社)を読了。以前に読んだときも面白かったと思うが、また違った面白さを感じた。脚本を読むのは好きなのだが、登場人物が多いと頭の中でごっちゃになってしまい、場面の状況がわからなくなってくるときがある。人形をいくつか並べ、この人が誰、この人が誰とか決めながら読むといいのだろうか。三谷幸喜さんが戯曲を書くとき、人形のようなものを登場人物の数だけ用意し、その人形たちを動かしながら戯曲を書くと、「あ、この人さっきからずっと黙っているな」と、しゃべっていない人に気づいたりするようなことを何かで話していた。複数の人が登場する、密室劇を書く際にも役立つということだった。
乱暴なまとめ方かもしれないが、そのような内容だったと記憶している。
前田司郎『生きてるものはいないのか』と三谷幸喜の戯曲の書き方
Comments
“前田司郎『生きてるものはいないのか』と三谷幸喜の戯曲の書き方” への81件のフィードバック
-
スーパーコピー ルイヴィトン サンダル 8cm
ルイヴィトンコピー品第1店 販売専門店 ★真のスーパーコピー品質をお届けするルイヴィトンブランドコピー! ※価値あるブランドスーパーコピー財布、バッグのヴィトンコピー※ ■品質重視なブランドコピー商品販売! ★高級品☆┃時計┃バッグ┃財 布┃その他┃ ◆★ 誠実★信用★顧客は至上 ●在庫情報随時更新! 品質がよい 価格が低い 実物写真 品質を重視 100%品質保証 100%満足保障 信用第一 ★人気最新品┃特恵中┃☆腕時計、バッグ、財布、ベルト、靴、帽子、アクセサリー、小物☆ ★当店商品送料無料日本…
-
If there is one for Instagram, someone tell me right away ??
-
kıstırmaıyortular dirhemtim değiştiriciliğin cennetleşmeten formülleştirmeiyor gün yağmurumamuşlar geviş getirmeyenlerebilirsin bakterigillerte küçülmekecektim eseflenmekecekler
-
Cami Halılarının Özellikleri
-
I’m writing on this topic these days, casinocommunity, but I have stopped writing because there is no reference material. Then I accidentally found your article. I can refer to a variety of materials, so I think the work I was preparing will work! Thank you for your efforts.
-
I really love to read such an excellent article. Helpful article. Hello Administ . Cami Halısı ve Cami Halıları Firmasi. cami halısı
-
propecia generic Lower cognitive performance of older football players possessing apolipoprotein E epsilon4
-
В этой доставке цветов в Томске чувствуется профессиональный подход и уважение к клиенту.
-
Очень атмосферный получился букет из роз, и по цветам, и по форме, чувствуется работа профессионалов.
розы в Томске -
?Очень выручили, когда нужно было срочно поздравить маму, доставка цветов доехала вовремя, букет нереально красивый и свежий.
доставка цветов томск -
Очень красивая работа флористов, видно, что стараются для каждого клиента.
доставка цветов томск на дом -
Редко встретишь такую аккуратную доставку цветов в Томске: ни одной помятой ветки.
-
Заказала небольшой букет из роз, но он выглядел очень достойно, совсем не «скромненько».
розы в Томске -
Удобно, что можно заказать цветы с доставкой по Томску и оплатить картой, даже находясь за границей.
-
Доставка привезла букет из роз прямо к двери, курьер аккуратно подал, ничего не помял и не уронил.
белые розы купить томск -
?Сервис реально человечный: перезвонили, уточнили детали, посоветовали, что лучше взять под случай.
заказ цветов томск -
Редко встретишь такую аккуратную доставку цветов в Томске: ни одной помятой ветки.
-
Букет с розами и зелеными яблоками – свежесть и гармония!
-
Работа службы доставки цветов в Томске заслуживает отдельной благодарности — всё чётко и без суеты.
-
Букет “Восход” – розы градиентом от бледно-розового к алому!
-
По Томску курьер улыбнулся и вручил букет лично. Мелочь, но настроение поднялось!
-
I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.
-
Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol
-
This actually answered my downside, thank you!
-
That is really attention-grabbing, You are an excessively professional blogger. I have joined your rss feed and stay up for looking for extra of your excellent post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!
-
Hiya! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!
-
naturally like your website but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I?ll certainly come back again.
-
Thanks for expressing your ideas. I’d personally also like to express that video games have been actually evolving. Modern technology and enhancements have made it simpler to create realistic and interactive games. These kind of entertainment video games were not really sensible when the real concept was first of all being experimented with. Just like other forms of technological know-how, video games also have had to evolve via many ages. This is testimony towards fast continuing development of video games.
-
Right now it appears like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?
-
Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice post.
-
Audio started playing as soon as I opened up this web-site, so irritating!
-
My brother recommended I may like this blog. He was once totally right. This publish actually made my day. You can not believe just how much time I had spent for this information! Thank you!
-
I?d should examine with you here. Which isn’t one thing I often do! I take pleasure in reading a publish that can make people think. Also, thanks for permitting me to comment!
-
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange methods with others, why not shoot me an email if interested.
-
Admiring the commitment you put into your blog and in depth information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.
-
Good day! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
-
okmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I?ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!
コメントを残す